MASAŻYKI DZIECIĘCE
CZYLI
DZIECI DZECIOM DAR DOTYKU

W naszym przedszkolu już prawie dwa lata prowadzimy zajęcia wg. programu Dzieci Dzieciom Dar Dotyku. Wszyscy nauczyciele mają stosowne certyfikaty by móc prowadzić MASAŻYKI DZIECIĘCE.

Słów kilka o masażykach

Dotyk (lub jego brak) może przesądzić o prawidłowym rozwoju dziecka w sferze emocjonalnej, umysłowej i fizycznej. Stanowi bowiem podwaliny jakże cennego ufnego przywiązania.
Początki metody CMC (Children Massagigng Children – Dzieci Masują Dzieci) zostały wprowadzone w Nowej Zelandii kilka lat temu. Autorką programu jest Pani Eva Scherer.

Masaże zostały opracowane do zastosowania w przedszkolach i szkołach podstawowych.Podczas stosowania techniki CMC wykonuje się:

  • masaż pleców
  • masaż dłoni
  • masaż głowy.

 Dzieci słuchają płyty z trzema specjalnie w tym celu skomponowanymi piosenkami, które jednocześnie są instrukcją każdej techniki.

Badania dowiodły, że tego rodzaju praca z ciałem, opierająca się na zmyśle dotyku działa pozytywnie na dzieci. Korzyści są różnorodne, ponieważ masaż:- pomaga budować pozytywny obraz własnego ciała,

  • działa uspokajająco,
  • korzystnie wpływa na rozwój empatii oraz inteligencji emocjonalnej,
  • uczy dzieci, jaka jest różnica między dobry dotykiem a tym złym.

Więcej informacji na temat masażu i bardzo ważnej roli dotyku w rozwoju dzieci można znaleźć na stronie założonej przez autorkę metody CMC – Panią E. Scherer na stronie http://Children Massagigng Childre/ (w zakładce „users”, jest wymienione także nasze przedszkole, które wykorzystuję metodę CMC i nauczycielki, które osiągnęły II stopień wtajemniczenia).

wrzesień 2016

 
Powrót do strony głównej